Każdego dnia możemy zauważyć coraz większy udział maszyn i drukarek 3D w produkcji. Technologia ta jest szczególnie ważna w przemyśle 4.0, czyli w tak zwanej czwartej rewolucji przemysłowej, który zakłada automatyzację i cyfryzację produkcji. Dawniej służyły jedynie projektowaniu i symulacjom, dziś inżynierowie idą o krok dalej i wypuszczają na rynek produkty stworzone w technologii druku 3D. Jednak okazuje się, że druk 3D niejedno ma imię. O tej złożonej i wciąż nieco innowacyjnej produkcji opowiemy w dzisiejszym artykule.
Druk 3D a addytywne wytwarzanie
Zanim szczegółowo opowiemy o tym, w jaki sposób technologie 3D mogą wpływ na konkretne dziedziny przemysłu, warto pochylić się nad ważnym rozróżnieniem: druk 3D to nie to samo, co wytwarzanie przyrostowe/addytywne. Z definicji drukowanie 3D dotyczy wyłącznie obiektów, które zostały stworzone w całości przez nakładanie materiału na modelowy stół maszyny. Z kolei addytywne technologie to szerokie pojęcie, w którego zakres wchodzą wszelkie techniki, w których budowa obiektów wynika z łączenia lub obróbki materiału rozprowadzonego na stole maszyny. Takie łączenie warstw jest niezwykle ekonomiczne, gdyż unikamy skrawania czy docinania elementów, a więc procesów łączących się z utratą materiału. Obie technologie łączą się z wieloma zaletami. Co zyskujemy dzięki drukowaniu obiektów 3D?
- przyspiesza produkcję,
- obniża koszty produkcji,
- lepsza kontrola jakości,
- bezpieczna produkcja,
- doskonała indywidualizacja i swoboda projektowania.
To jedynie kilka najważniejszych zalet druku 3D stosowanego w przemyśle. Każda branża będzie na innej płaszczyźnie cenić tę technologię, co oczywiście wynika ze specyfiki danego przemysłu. Dziś śmiało możemy rzec, że tego rodzaju nowoczesne rozwiązania znajdziemy w każdym sektorze. Do czego mogą przydać się drukarki 3D?
Technologia 3D oferuje szerokie możliwości
Już niemal każda szanująca się marka posiada własne laboratorium, w którym testuje się rozwiązania 3D. Warto wspomnieć m.in. o marce Zetor, Ten czeski producent ciągników i traktorów, a także oryginalne części do swoich maszyn rolniczych: https://sklep.edmasz.pl/4182-zetor-3321-7341-czesci, na co dzień wykorzystuje druk 3D, by optymalizować swoją produkcję. Nic w tym dziwnego. Drukowanie 3D może zwiększać jakość zewnętrznych części maszyn, co jest niezwykle ważne w branży rolniczej, wpływając nie tylko na optymalną pracę całej maszyny, ale również na jej żywotność. Jednak nie tylko producenci maszyn rolniczych czy budowlanych korzystają z druku 3D.
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć tu o branży motoryzacyjnej. Drukowane obiekty w trójwymiarze pozwalają już na etapie prototypów wyszukać ewentualne wady projektu czy usterki, w ten sposób inżynierowie mogą w porę uniknąć poważnych problemów podczas samej produkcji samochodu. Technologia 3D daje również możliwość stworzenia lekkich, ale niezwykle wytrzymałych części, które są nieodzownym elementem aut wyścigowych czy sportowych. Do tego nie zapominajmy o takich dodatkach jak m.in. klosze do lamp, które już dziś dzięki drukarkom 3D produkuje m.in. Audi.
Oprócz tak oczywistych sektorów jak branża IT, motoryzacyjna czy budowlana, wydruki trójwymiarowych modeli znajdziemy również w przemyśle użytkowym. Jak wspominaliśmy, już nie tylko mówimy tu o prototypach, ale o finalnych produktach, które klienci mogą postawić w swoim domu. Druk 3D nie ogranicza się wyłącznie do plastikowych kompozytów i elementów m.in. krzeseł czy stołów, ale może stworzyć nawet drewnopodobne meble, które mogą nawet pachnieć naturalnym drewnem.
Trudno jest stwierdzić arbitralnie, jak rozwinie się branża druku 3D. Jedno jest pewne, że tego procesu już nie odwrócimy. Współczesny przemysł, dążący do optymalizacji kosztów, czasu i jakości produkcji z pewnością będzie coraz więcej inwestował w rozwój technologii 3D, która daje tak szerokie możliwości w niemal każdej dziedzinie.